כשהלוחמים החזקים ביותר בעולם רוצים להתמודד עם מצבי לחץ וחוסר וודאות- זה מה שהם עושים:

במהלך לימודי קורס NLP (תכנות המוח באמצעות שפה) לימד מנחה מהמם שיטה שפיתחו האמריקנים כדי להתמודד עם מצבי לחץ וחוסר וודאות (מעיקים!) במיוחד עבור הנייבי סילס שהם הכוחות המיוחדים של ארה"ב ללוחמה בטרור.

מדובר באחת היחידות המובחרות בעולם(!!!) ובמיונים שלהם הם חייבים לעמוד במשימות קשות בטירוף... חלק מהמשימות הן פיזיות וחלק קשורות לפאניקה ואובדן שליטה.

השיטה פותחה לאחר שבמיונים הייתה תופעה של 75% נושרים לאחר שלושה שבועות בלבד(!!!)

התברר שרוב הנושרים נשרו בגלל משימות שקשורות להתמודדות עם לחץ ואובדן שליטה ולאו דווקא בגלל המשימות הפיזיות כפי שת'כלס מתבקש להסיק...

אז...מה השיטה שעזרה לאחת היחידות הטובות בעולם ללוחמה בטרור להתמודד עם מצבי לחץ וחוסר וודאות???

מדובר בשיטה פשוטה המורכבת מ-4 שלבים:

1.הצבת יעדים/מטרות לזמן המיידי:

נציב יעדים לזמן הקרוב בניסוח "מה אני רוצה" ולא מה "אני לא רוצה". הזמן הקרוב יכול להיות אפילו ה-10 שניות/דקות הקרובות. כשאנו מתמקדים במה אנחנו לא רוצים אז לשם הולכת האנרגיה ואין לנו מושג מה אנו רוצים באמת... אנו עסוקים בבעיה ורק רוצים שתעלם כבר. אנו מתפקדים הרבה יותר טוב כשאנו מסוגלים להתמקד במה שיבוא אחרי שהבעיה תיפתר. לדוגמא: אני רוצה לסיים את התרגיל בהצלחה, אני רוצה לעשות רושם טוב בחמש דקות הקרובות, רוצה להגיע לתחנת אוטובוס הקרובה, רוצה להצליח רק במשימה הזו עכשיו...

2.לדמיין את עצמי משיגה בהצלחה את המטרה מהשלב הקודם:

ממש לראות את עצמנו משיגים את המטרה כי כשאנו מדמיינים, אנו מפעילים את חוש הראייה וככה מחזירים את החלק המודע במוח לפעילות. החלק הזה מושבת כשאנו נמצאים במצבי לחץ ואובדן שליטה. הוא תקוע כמו תקליט שבור וחושב במעגלים על המצב המלחיץ ואז אנו חשים חסרי אונים ברגע שהחזרנו את החלק המודע לפעילות, המשאבים שיכולים לעזור לנו למצוא פתרון מתפנים הללויה!.

3.דיבור עצמי – יצירת דיבור פנימי מעצים:

כשאנו מציבים יעד ומדמיינים את עצמנו משיגים אותו בהצלחה, חובה שגם הדיבור הפנימי שלנו יהיה חיובי ותומך. הכוונה היא לדיבור הפנימי שמתחולל בתוכנו ללא הפסקה. אם הצבתי מטרה להצליח בתרגיל ודמיינתי את עצמי מבצעת בהצלחה אבל בפנים אני אומרת לעצמי שלא אצליח בחיים אז ייווצר קונפליקט פנימי ואכשל. לכן הדיבור הפנימי צריך להיות מעצים: "אני תותחית", "אני יכול!!".

4.אימון הנשימה (6-2-6):

כשאנו נמצאים במצב של לחץ/איום/סכנה קצב הנשימות הופך למהיר כדי להזרים במהירות דם לרגליים שיאפשר לברוח. כשאנחנו מרגיעים באופן יזום את הנשימה, אנו מאותתים למוח שאין סכנה והכלCHILL  רגוע..לכן ננשום בצורה מכוונת וקצובה שאיפה בת 6 שניות, החזקת האוויר 2 שניות ונשיפה מדודה של 6 שניות. כל סט כזה 3 פעמים.

כמובן שככל שניישם את השיטה יותר פעמים, ככה נהיה יותר מיומנים והשלבים יגיעו בצורה אוטומטית וכך נוכל להתגבר על מצבי לחץ ואובדן שליטה במהירות ובקלות, לחוות אותם פחות ולהיות שלווים יותר. אממממן!!!